تصاویر اعجاب انگیز از شهاب سنگ وستا

یکی از فضاپیماهای سازمان ناسا که در اطراف وستا سنگ بزرگ آسمانی در حال گردش است توانست عکس جالب و عجیب و غریبی از این سنگ بگیرد .تصویر این سنگ دارای علائم عجیبی است که تا کنون هرگز دیده نشده است .برروی این سنگ لکه های روشنی مشاهده شده است که تا کنون مشاهده نشده است .ستاره شناسان عمر این ذرات روشن را بالغ بر 4 میلیارد سال تخمین زده اند .

سنگ وستا که در حدود 330 مایل یعنی 530 کیلومتر عرض دارد یکی از اجرام بزرگ آسمانی است که در بین مدار مریخ و مشتری در حال حرکت است .فضاپیمای ناسا از سال 2011 تا کنون در مدار این سنگ در حال چرخش است که تا کنون از این سیاره مطالب و عکس های زیادی را با جزییات به زمین مصادره کرده است که شگفتی آنها را بر انگیخته است .

یکی از ستاره شناسان گفت تحلیلاتی که مادر مورد این سنگ تا کنون انجام داده ایم به این مهم دست یافته ایم که عمر این سنگ بالغ بر 4 میلیارد سال است .همچنین افزود با موادی که از این سنگ دریافت کرده ایم مشتاقیم تحقیقات بیشتری را در مورد سطح این سنگ و مواد معدنی موجود در آن کسب کنیم .

عکس های دریافت شده نشان دهنده لکه های روشنی در سرتاسر این سنگ است که در اطراف چاله هایی بر روی سنگ قرار دارند .آنها همچنان در حال کشف جزییات دیگری از این سنگ هستند و با کشف آنها سایرین را نیز مطلع خواهند کرد .

محققان در مورد این لکه ها و ذرات روشن مشکوک به این امر هستند که به احتمال زیاد این لکه ها در برخورد با سایر سیارات و اجرام آسمانی با وستا در سطح این سنگ بوجود آمده اند .علاوه بر این این تصویر ها نشان دهنده این است که لکه های روشن موجود بر روی ویستا در میزان درخشندگی متغییرند و گاهی این ذرات تغییر ماهیت میدند و میزان درخشش آنها تغییر می کند .آنها در این مورد نیز به تحقیقات خود ادامه می دهند .

مقامات ناسا می گویند این جالب است که فق در عکس هایی که در هنگام سپیده دم از این سنگ گرفته شده است تغییر رنگ لکه ها بارز است و لکه های خاکستری تیره به جای رنگ قرمز مشاهده می شود . در برخی دیگر از عکس ها میزان غلظت این مواد بیشتر و در برخی دیگر همین ذرات وسعت پیدا کرده اند .

وجود سطح غنی از کربن (البته کربن بسیار سست ) ممکن است موجب نمایش سطح خاکستری بر روی این سنگ باشد .دانشمندان معتقدند که برخورد سریع اجرام به این سنگ موجب شده است که پوسته وستا اسیب ببیند (حتی احتمال دارد با برخورد اجرام به وستا موجب کوچگتر شدن آن شده باشند )

فضاپیمای ناسا که مامور به ماموریت وستا است با هزینه ای در حدود 466 میلیون دلار طراحی و در سال 2007 به سمت این سنگ فرستاده شد .این فضا پیما ماموریت دارد تا  در اطراف وستا و یک شهاب سنگ دیگر به تحقیقاتی بپردازد ووستا اولین مقصد سفر این فضا پیما بود . اولین ماموریت این فضاپیما در فوریه 2015 به انتها خواهد رسید .

مترجم: زهرامعبودی

بدون نظر تاکنون

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>