جو زمین در آغاز پیدایش

پژوهشی در یک مجله اینترنتی درمورد علوم طبیعت در 18 مارس منتشر شد که حاوی اطلاعاتی در مورد گذشته زمین بود .این مطالعه که به یافته هایی در مورد 2.5 میلیارد سال پیش منجر شد در این مجله منتظر شد .در این تحقیق دانشمندان به این نتیجه رسیدند که جو زمین حاوی هیدروکربنات و موارد آلی بودند که در این منطقه از جو زمین آزادانه در حال حرکت بودند .این هیدروکربن های غنی که توسط  میکروب ها تولید شده بودند دقیقاشبیه جو مه آلودی شبیه به جو یکی از قمر های زحل است .

اگر دوست دارید به موادی که در گذشته در اطراف زمین بوده است  دست پیدا کنید یا حداقل نمونه ای از این ابر مه آلود را مشاهده کنید میتوانید آن را توسط تیتان شبیه سازی کنید .متان یک ماده متراکم نارنجی رنگ است که بیشتر متان هیدروکربن را تشکیل می دهد ( به نقل از Zerkle، محقق دانشگاه نیوکاسل در انگلستان ).

طبق پژوهش ها و مطالعات و شبیه سازی زمین باستان می توان گفت که زمین در اوایل بسیار گرم بوده است و این گرما بخاطر لایه تیتان بوده است . Zerkle،و همکارانش توانستند با مشاهدات خود در مورد ترکیبات عالی در دریاها و سایر ترکیبات به وجود این هیدروکربن ها و میکروب های تولید کننده آن پی ببرند .

آنها به طور غیر منتظره ای توانستند به این مهم دست یابند که این مه غلیظ از ویژگی های ثابت این لایه نبوده است انها دریافتند که این لایه اتمسفر دائما در حال تغییرات به مه یا عاری از مه بوده ات و این نوسان ادامه داشته است و این تغیییرات بخاطر متابولیسم میکروب ها بوده است  که در اقیانوس ها زندگی می کرده اند .

آنها میگویند خیلی چیز ها ممکن است موجب این گونه عمل کردن موجودات زنده شود ( گاهی فعال و گاهی غیر فعال ).دانشمندان مطمئن نیستند چه چیزی در متابولیسم میکروبی و راه ورود این گاز ها به جو اختلال ایجاد کرده اند .

Zerkle و گروه تحقیقاتی او در تجزیه و تحلیلات رسوبات به این مهم دست یافتند که رسوبات برجای گذاشته شده در حدود 2.65 میلیارد سال پیش تا 2.5میلیارد سال پیش شباهت زیادی به رسوبات کنونی در افریقای جنوبی دارند .تغییرات ایجاد شده در جو زمین باستان تقریبا چیزی شبیه به رسوبات صد میلیون سال گذشته است .و عامل آن فوتوسنتز سیانو باکتری است که شروع به پمپ کردن اکسیژن در داخل جو می کرده است .

نکته جالبی که از این تحقیق بدست آمده نشان دهنده این است که رویداد های اتمسفری در جای جای زمین متفاوت بوده و این یکی از عوامل تغییرات آب و هوای مناطق مختلف و به نحوی موجب تعادل آن ها بوده است .

 مترجم : زهرا معبودی

بدون نظر تاکنون

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>