بهترین تصاویر از آسمان در هفته ای که گذشت

شفق قطبی بر بالای آلاسکا

 

شفق روشن قطبی که در بالای شهر Fairbanks آلاسکا که  اولین تصویر زیبای این پست است مربوط به سال 2009 است که امروز منتشر کردیم.شفق قطبی زمانی رخ می دهد که ذرات باردار شده ی خورشید به منطقه مغناطیسی زمین برخورد می کنند  بسیاری از این ذرات در جایی که گاز های جوی  نیتروژن و اکسیژن به هم برخورد می کنند محصور می شوند .

دریاچه یخ زده:

 

تصویر دوم مربوط به یک دریاچه یخ زده است که از بالا تصویر برداری شده است .این تصویرمتعلق به رودخانه یخ زده داکوتای شمالی به نام Sakakawea است که توسط فضا نوردان گرفته شده است و جود سطوح پوشیده از برف  و وجود برجستگی های زمین های کشاورزی  در این عکس کاملا آشکار است .یکی از مخازن مهم صنعتی رودخانه Sakakawea است که بر روی سد رودخانه میسوری مستقر شده است .

ستاره جوان آشفته

 

این تصویر که در چهارشنبه گذشته منتشر شد مربوط به یک ستاره جوان مشوش است که در سحابی جبار توسط آژانس فضایی اروپا رصدخانه فضایی هرشل و تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا گرفتار شده است .تغییر دمای این ستاره که در حال سرد و گرم شدن است و همچنین رشد روبه افزایش این ستاره از دیگر اخباریست که توسط این آژانس منتشر شده است.

تلسکوپ در حال چرخش

 

تصویر بالا مربوط به تلسکوپ گنبندی است که در حال چرخش می باشد .این تصویر در 27 فوریه منتشر شد .این تلسکوپ (واحد 1) بخشی از تلسکوپ بزرگ رصد خانه اروپاست که در شیلی قرار دارد.

در کنار خورشید

 

این تصویر مربوط به خورشید است که توسط فضاپیمای  در حال حرکت سوهو با اشعه ماورابنفش گرفته شده است .مکان دقیق درخشش خورشید در زمان تصویسر برداری در نزدیکی و بالای قطب شمال بوده است .نکته قابل توجه این است که به طور منظم و دقیق نیروهای مغناطیسی بر روی ابری از گاز خنک کننده موجب انتشار این رشته ها  می شوند

ستاره های آسمان آپسالا

 

این تصویر مربوط به آسمان شب در اویسلا در سوئد و نزدیک به قلعه ای متروکه است .این تصویر که در 21 فوریه گرفته شده است مربوط به خوشه ستارگانیست که در افسانه سونانیان هفت دختر اطلس بودند که به آسمان رفتند .

کهکشان کوچک Antlia

 

تصویر جدیدی که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است نشان دهنده کهکشان کوچک و کم جمعیت Antlia است که حدود 4 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد . طبق گزارشات فضانوردان این کهکشان با همسایه خود NGC 3109 در حال تبادل ستاره می باشد .

 مترجم: زهرا معبودی

بدون نظر تاکنون

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>